Özel Grup Medika Kulak Burun Boğaz

Gözlerimde batma ve yanma hissi var, nedeni nedir?

Göz aslında bir iç organ olup aynı zamanda doğaya açık haldedir. Göz kapaklarındaki çok sayıda yağ bezeciği ve Üst göz kapak altında kaşımızın dış alt kısmında göz yaşı salgı bezinin harika bir şekilde ürettiği göz yaşı ile gözümüz dış etkenlerden ve kurumaktan korunur.

Göz yaşı yapısı gözün saydam tabakasını (kornea) devamlı ıslak tutar ve aynı zamanda temizler.göz kapaklarımızı ovalar veya kaşırsak ellerimizden birçok mikrop veya yabancı cismi,kirpik diplerimize taşırız.Bu tahrişe göz gözyaşını artırarak (sulanma) cevap verir.Yağ bezecikleride salgılarını artırır,bu salgı sarı yapışkan bir sıvıdır (çapak).kuruduğunda kapak kenarlarında kepek şeklinde görünür.

Sonuç olarak gözlerde tahriş devamlı olunca (elle kaşıma veya silme) kapak ve kirpik dipleri kızarır,bu bölgeye kan hücüm eder.Kaşıntı hissi olur,kaşıdıkça kanlanma artar. Deri altında sıvı toplanır.Bazen göz kapakları açılamaz hale gelir.


Neden gözlerimizi kaşırız?

Eğer gözümüze her hangi bir nedenle (en çok ellerden) mikrop ,tahriş edici bir madde bulaşırsa kaşıntı hissi oluşur.Yine eğer iyi göremiyorsak ellerimizle gözlerimizi ovuştururuz .

Özet olarak

  • Gözlük kullanma ihtiyacımız varsa
  • Herhangi bir nedenle görme keskinliğimizdeki değişiklikler
  • Gözümüze kaçan yabancı bir maddeler.
  • Çiçektozları, kirli hava gibi ortamda gözlerimizdeki tahrişi artıran bir nedenler.
  • Güneş ışıkları
  • Spot ışıklar
  • Üst solunum yolları hastalıkları nedeniyle oluşan Sinüzit ve konjesyonlar

Göz kapakları ve çevresinde kaşıntı ovalamaya neden olur , bunun sonucunda GÖZÜMÜZDE KANLANMA, SULANMA,ÇAPAKLANMA, BATMA ,YANMA hissi meydana gelir.


Kirpiklerim neden dökülüyor?

Bazı şiddetli tahrişlerde kirpik dibi iltihabı oluşur ,kirpikler dökülebilir.(Madarozis)


Gözlerimde neden sık sık arpacık çıkıyor?

Bilhassa gençlerde görme kusuru varsa ,başlangıçta uyum gücünü kullanır. Gözlük kullanmayabilir. Ancak uyum gücüde yetersiz hale gelince zaman zaman bulanık görmeye başlar ve gözlerini ovuşturur ,kaşır ve sonuçta kapak kenarlarında ki bezeciklere mikrop bulaşır ve kese şişer ARPACIK daha sonrada ŞALAZYON dediğimiz kapakta mercimek veya nohut büyüklüğünde şişliklere sebep olur.

ARPACIK
ŞALAZYON

Havuza girdiğimde gözlerim neden kızarıyor ve yanıyor?

Havuz sularını temizlemek için oldukça fazla kimyasal kullanılır. Bilhassa klor çokça kullanılmaktadır . Klor göz için tahriş edici bir maddedir. Bana göre gözler için en temiz havuz suyu bile deniz suyuna göre zararlıdır.


Deniz suyunda gözlerimi açamıyorum.

Aslında deniz suyundaki tuz ve güneş sudaki mikropların üremesini önlediğinden, gözler için zararlı değildir. Ancak gözlerde devamlı tahrişe neden olan bir durum varsa göz çevresindeki dokular hassaslaşmışsa ki biz buna allerji diyoruz, bu durumda deniz suyu yanma hissine neden olur.


Gözüme toz kaçtığında ne yapmalıyım?

Kesinlikle kaşımayın, kaşırsanız göz zarlarını ve çevre dokuları tahriş edersiniz, göz ve çevresinde şişlik ve kanlanma meydana gelir. Yapacağınız tek şey gözü temiz bir pet ile kapatıp göz doktoruna başvurmaktır.


Gözümü böcek ısırmış ne yapmalıyım.

Isırılan bölgeyi temiz bir bezle temizleyip aile doktorunuza başvurun. Yapacağınız yanlış bir müdahale iyileşmeyi geciktirebilir.


Gözüme limon damlatıyorum zararı var mıdır?

Gözlerimizdeki dokular ve zarlar su dahil her türlü maddeye karşı hassastır ve kolaylıkla tahriş olur. En iyi koruyucu madde kendi göz yaşımızdır.


Makyaj göze zarar verir mi?

Sahte olmayan makyaj malzemelerini kullanmakta hiç bir sakınca yoktur. Bu malzemeler yapılırken gözlere zarar vermeyen hatta koruyucu maddeler kullanılır (biborat vs gibi).


Göz otu kullanabilir miyim?

Göz otu zannederim çiçeklerindeki kirpiksi çizgileri nedeni ile bu şekilde isimlendirilmiş. Göz için her hangi bir faydası olduğunu zannetmiyorum. Tüm benzer çiçekler veya bitkilerden kaynatılarak yapılan sular kaynatma esnasında mikroplardan temizlendiğinden göz ve çevresini temizlemekte kullanılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken taze kaynatılmış olmalı ve bu suyla ıslattığımız bez iyice sıkılmalıdır çay suyu dahil hiç bir su ile göz ve çevresi yıkanmamalı göz içine su kaçırılmamalıdır. Ilık ped veya temiz bir bez temizlemek için yeterlidir


Klimalı odada gözlerim acıyor zararı var mı?

Göz aslında bir iç organ olup aynı zamanda doğaya açık haldedir. Göz kapaklarındaki çok sayıda yağ bezeciği ve Üst göz kapağı altında kaşımızın dış alt kısmında göz yaşı salgı bezinin harika bir şekilde ürettiği göz yaşı ile gözümüz dış etkenlerden ve kurumaktan korunur.

Klimalı ortamlarda eğer gözümüz her hangi bir tahrişe maruz değilse (kontakt lens,kaşıma, ovalama,gözlük gerektiği halde kullanmama gibi..) bir sorun olmaz göz yaşı yağ tabakaları ile korunur buharlaşma olmaz. Eğer tahriş varsa ki o zaman göz yaşı miktarı artmıştır göz yaşının yapısı bozulmuştur ve göz yaşının buharlaşması artmıştır ve gözümüzü koruyamaz gözde kuruma belirtiler başlar (yanma, batma gibi)


Gözlerde bahar allerjisi olur mu?

Gözde allerji önemli bir konudur. Allerji bünyemizin bir reaksiyonur kişiye göre değişir. Her hangi bir etken devamlı ve fazla miktarda bizi etkilerse bünyemiz bu etkene reaksiyon gösterir. Örneğin çiçek tozları havada yoğun olarak bulunduğunda gerek solunum yollarında gerek gözlerimizde hatta cildimizde reaksiyon meydana getirebilir . Biz bu durma allerji deriz. Bizim burada yapacağımız şey gözlerimizi hemen kaşıyıp ovalamamak, ortamdan uzaklaşmak, ılık banyo alarak çiçek tozlarından arınmak olmalıdır.


Çocuğum neden gözlerini kısarak bakıyor?

Gözlük ihtiyacı genelde genetiğimizde yazılıdır. Genetik yapımızda bizim boyumuz, göz rengimiz ve göz numaramız diğer beden ölçülerimiz kayıtlıdır. Bir çocuğun miyop veya hipermetrop olup olmadığı onun genetik yapısında kayıtlıdır. Bir çocuğun görme keskinliği 7 yaşına kadar artar, yani 1 yaşındaki bir bebekte görme keskinliği %10 olarak kabul edilir, yedi yaşına (% 100 )kadar artar. Bundan dolayı 3ile 6 yaş arası çok önemlidir. Eğer biz çocuğumuzun görme keskinliğini bu yaşlarda takip etmezsek ileriki yaşlarda göz tembelliği ile karşılaşabiliriz. Nedeni basittir, çocuk hep iyi gören gözünü kullanır diğer göz tembel kalır. Aslında göz kaymalarının da en büyük nedeni budur.

Çocukların uyum gücü çok kuvvetlidir. Çocuğumuz gözlerini kısıyorsa uyum gücünü artırmaya çalışıyordur. O nedenle gözlük takmaya ihtiyacı vardır. Çocuğumuz gözlerini kısarak bakıyorsa bir an önce gözlük muayenesine götürmeliyiz.


Gözüm neden seğiriyor?

Kısaca iki nedeni olabilir. Birincisi gözlük ihtiyacı vardır uyum gücü yetersizdir veya zorlanmaktadır, ikinci neden sıkıntı ,üzüntü gibi asabi nedenler olabilir.


Çocuğumun gözleri kayıyor ne yapmalıyım?

Gözlerde kayma (şaşılık) çok önemli bir göz rahatsızlığıdır. Küçük yaşlarda tedavisi yapılmalıdır. Geç kalınırsa göz tembelliğine neden olur.


Lens taktığımda gözlerim kızarıyor.

Lens kullanmak dikkatli bir disiplini gerektirir. Temiz kullanmak , belirli zaman aralıklarında kullanmak, göz yaşımızın özelliklerinin bozulmamasına dikkat emek gerekir.

Lens göz yaşının içerisinde yüzmelidir yani ne bol olmalı nede sıkı olmalıdır. Bence sadece günlük kullanılmalı yani eve geldiğimizde gözlüklerimizi takmalıyız. Lensler göz yaşının yapısında değişikliklere sebep olur, göz yaşı daha sulu kıvama gelir buharlaşma artar. Lensleri eve gelince veya gerekli olmadığı hallerde çıkarır gözlüklerimizi takarsak gözyaşı kendisini toparlar kıvamı düzelir. Böylece uzun seneler lens kullanabilir aksi taktirde bir iki sene içinde allerji husule gelir ve artık lens kullanamayız.


Gözümün önünde bir şeyler uçuşuyor gibi

Bu siyah renkte virgül nokta veya küçük sinek gibi görüntülerse ayrıca baktığınız yöne kaçıyorsa bunlar genelde göz içindeki şeffaf yumurta akı kıvamındaki (vitreus) maddenin içindeki kollajen liflerin bir araya gelmesi sonucu bizim onların gölgelerini farketmemiz uçan sinek şeklinde (muşvolan)ifade edebiliriz.

Genelde görme keskinliğimizi etkilemez ,giderek artıyor ve görüntümüzü etkiliyorsa muayene olmak gerekir.


Gözümün önünde bir perde var gibi

bu şikayet sırasında çok önemli olabilir, katarakt retina dekolmanı gibi nedenleri akla getirebilir.


Yana baktığımda bir şey göremiyorum

Göz sinirlerini tutan hadiselerde bu şikayetlerle karşılaşılabilir .Araştırmak gerekir.


Göz içi vitamini var mıdır?

Göz için vitamin yoktur. Vitamin eksikliği genel de tek yönlü beslenen besin yetersizliği olan bölgelerde görülür ülkemizde böyle bir sorun yoktur.


Sık sık kırpma ihtiyacı duyuyorum, neden?

Göz uyumumuzu kuvvetlendirmeye çalışmaktan olabilir, çok büyük bir olasılıkla gözlüğe ihtiyaç vardır


Sigara kullanıyorum gözlerime zararı var mı?

Sigara dumanı göz için tahriş edicidir, gözlerde yanma ve sulanmaya yol açar. Asıl etkisi göz sinir tabaksını (retina) besleyen damarlarda daralmaya yol açtığından bu tabakaların beslenmesini azaltır (iskemi). Yaşlılarda etkisi fazladır. Katarakt oluşumunu kolaylaştırdığı ileri sürülmektedir.


Alkol görme bozukluğu yapar mı?

Metil alkol göz siniri için zararlıdır, körlük nedenidir. Çok miktarda alkol içilmesi genelde bünyemiz için zararlı olduğu gibi göz içinde zararlı olabilir.


Yüksek ısıda çalışıyorum görmeme bir zararı olur mu?

Cam yapım atölyelerinde çalışanlarda yüksek ısılı fırın karşısında çalışanlarda camcı kataraktı olarak bilinen bir katarakt türü vardır. Koruyucu gözlük kullanarak korunmak mümkündür.


Son günlerde çift görüyorum ne yapmalıyım?

Bu önemli bir şikayettir. Eğer bir gözümüz kapattığımızda çift görme (diplopi) düzeliyorsa derhal doktora baş vurulmalı şeker hastalığı, beyin içi bir hadise bu durumu meydana getirebilir.


Gözde migren olur mu?

Olur biz buna oftalmik migren deriz. Ağrıdan ziyade kırık çizgiler görme gibi bulgular verir. Unutulmaması gereken önemli bir nokta şudur; Gözlük ihtiyacı olduğu halde gözlük kullanmayan kişilerde uyum yapmak için göz kaslarının devamlı kasılması sonucu migren ağrısı gibi şiddetli ağrı oluşabilir.


Doktora gitmeden eczaneden damla aldım kullanabilir miyim?

Damlaların %99 distile edilmiş su dur. Etken madde 0,02-3 civarındadır, açıldıklarında 10-15 gün içinde bozulur .Daha önemlisi kortizon içeren göz damlaları göz yaralarının iyileşmesini geciktirir hatta yaranın derinleşmesine neden olabilir. O nedenle ezbere göz damlası kullanmak doğru değildir.


Gözüme bir darbe geldi, ama bir sorun yok gibi doktora gitmeli miyim?

Eğer darbe şiddetli ve diğer göze göre görme keskinliğinde azalma varsa doktora gitmelisiniz. Sarı leke olarak bilinen (maküla) ödemlerinde tedaviye ne kadar önce başlanırsa o kadar iyi olur.


Ofisin ışıkları gözlerimi yoruyor ne önerirsiniz?

Ofis ışıkları genelde flöresan lambalardan oluşur, bu lambalarda bizim farkedemediğimiz bir titreşim mevcuttur , göz sinirlerimiz bu titreşimi algılar ve sinir sistemimizi etkileyebilir. Bence çok etkileniyorsanız sinir hastalıkları uzmanına danışabilirsiniz.


Göz eksersizi (Pleoptik) nedir?

Göz tembelliğinde kullanılan egzersizlerdir. Sinoptofor, CAM gibi cihazlarla yapılır.3-7 yaşları arasında etkilidir. Aile sabırlı olup egzersiz seanslarına devam ederse göz tembelliği olan çocuklarda oldukça iyi sonuçlar elde edebilirler


Menopoz kadınların gözlerini nasıl etkiler? Gözler menopozdan sonra bozulur mu?

Menopozdan sonra gözlerde bozulma olmaz. Menopoz bünyemizin normal gelişimi içersinde ki bir olaydır. Menopoz yaşı genelde bizim presbiyopi yaşına denk düşer. Bu çağda her normal göz için yakın okuma zorlaşır okuma gözlükleri kullanması gerekir.


El işi yapan kadınların gözleri daha çabukmu bozulur? Neler yapılmalıdır?

Gözlerimizi okuyarak çalıştırmak el işi yapmak aslında görme keskinliğimizi artırır. Ancak önemli olan göz bu işlevi yaparken zorlanmamasıdır. Gerekli gözlüğü kullanmak, yeterli aydınlatmayı sağlamak yani gözümüzün rahat çalışması için gerekeni yapmak önemlidir.


Göz yorgunluğu olur mu?

Gözün uyum yapan ( ciliary muscle ) adelesi vucudun en küçük adelesidir. Genelde okurken 20 dakika da yorulur ancak biz refleks olarak o anda uzaklara doğru bakarız o sırada adele gevşer ve çok kısa sürede dinlenmiş olur. Pratik olarak göz yorgunluğu diye bir şey yoktur Bununla birlikte gözlük ihtiyacı ,uykusuzluk yorgunluğunu pekiştirir ve biz yine refleksle gözlerimizi ovalarız ki buda gözün tahriş olmasına ve kanlanmasına sulanmasına ağrımasına sebep olur.


Göz nakli yapılıyor mu?

Göz nakli aslında yanlış bir türkçe terimdir. Göz asla nakil olmaz, nakil olan kısım bizim kornea dediğimiz göz bebeğinin önündeki saydam tabakadır. Bu saydam tabakada yaralanma ve her hangi bir nedenle oluşan lekeler veya bu tabakanın şeklinin bozulması (keratokonüs ,keratoglobüs veya irregüler astigmatizma) nakil ameliyatını gerektirir (KERATOPLASTİ) Ülkemizde Senede ortalama 3000-4000 keratoplasti ameliyatına gerek olduğu ancak bunun çok az bir kısmının karşılanabildiği bir gerçektir.

Web Tasarım & Hosting : yeşilbeyaz