Özel Grup Medika Kulak Burun Boğaz

Orta Kulak ve Yapısı
Orta kulak, kafatasında yer alan küçük bir boşluktur. Dış ortamdan yaklaşık 12 mm. çapındaki kulak zarı adı verilen bir zar ile ayrılır. Orta kulak boşluğu, ağız ve burunu kaplayan muköz zarın aynısı ile kaplıdır ve bu boşluk östaki borusu adı verilen dar bir kanal ile burnun arka kısmında yer alan geniz ile bağlantılıdır.
Normalde kapalı durumda bulunan östaki borusu yutkunma hareketi ile çalışır ve taze hava orta kulağa girer. Bu taze hava, orta kulak basıncını dış ortam basıncına eşitler. Orta kulakta yer alan 3 küçük kemikçikten oluşan zincir, ses titreşimlerini sıvı dolu iç kulağa ulaştırırlar. Bu titreşimler, iç kulakta, işitme siniri ile beyne taşınacak olan sinir uyarılarına dönüşür.


Kronik Otitis Media`nın tanımı
Kronik Otitis Media (KOM) orta kulağın uzun süreli enfeksiyon ve enflamasyonu sonucu ortaya çıkan çeşitli belirti ve bulguları içeren bir terimdir.

Bu belirti ve bulgular:

 • Kulak zarının bütünlüğünün bozulması (Kulak zarında delinme),
 • Orta kulağın sesi ileten kemikçiklerinde şekil bozukluğu,
 • Uzun süren veya sık tekrarlayan kulak akıntısı,
 • Çevredeki yapılarda; yani iç kulakta yer alan denge veya işitme organında, yüz sinirlerinde, beyin veya beyni saran zarlarda meydana gelen hasarlardır.

Kronik Otitis Media nasıl oluşur?
Östaki borusu burun veya boğazdaki şişme veya konjesyon ile veya orta kulaktaki mukozanın şişmesi ile tıkanırsa, yutkunmayla orta kulak basıncı dış ortam ile eşitlenemez ve orta kulaktaki muköz sekresyon östaki borusundan genize akamaz. Böylece orta kulakta sıvı birikimi ortaya çıkar. Bu birikim sonucu ses titreşimleri kesilir, işitme azalır ve eğer bir bakteri bu sıvıya ulaşırsa enfeksiyon gelişir. Eğer östaki borusu tıkanıklığı geçici ise veya dekonjestanlar, antihistamikler veya antibiyo-tikler ile tedavi edilirse, orta kulakta biriken sıvı boşalır ve orta kulak normal işlevine geri döner.
Eğer östaki borusu tıkanıklığı uzarsa, orta kulak dokularında daha zor düzelebilen değişiklikler ortaya çıkar. Önce muköz salgılar koyulaşır ve böylece daha zor boşalır hale gelir. Sonra muköz zarlar kalınlaşır ve şişkin bir hal alır. Aynı zamanda östaki borusundan taze hava gelmemesine bağlı olarak orta kulakla bir vakum oluşur ve bu vakumun çekme etkisi ile kulak zarı deforme olur. Sonuçta kulak zarı ciddi biçimde çöker incelir ve hatta delinebilir.
Kulak zarındaki şekil bozukluğu, orta kulak muköz zarlarındaki değişikliklerle birlikte kemikçiklerde, orta ve iç kulağın kemik duvarlarında da harabiyet ortaya çıkar. Harabi-yetin yerine göre hastada işitme kaybı, denge-sizlik veya hasta taraf yüz kasımlarında güçsüzlük (yüz felci) olabilir. Nadiren enfeksi-yon kafa içine doğru yayılarak menenjit veya beyin absesine neden olur.


Normal kulakta işitme
Kulak üç parçaya ayrılır; Dış kulak, Orta kulak ve iç kulak. Ses dış kulaktaki kulak yolundan geçerek kulak zarını titreştirir. Orta kulaktaki üç küçük kemik (çekiç, örs ve üzengi) bu titreşimi kulak zarından alıp oval pencere yoluyla iç kulağa aktarır. İç kulakta yaklaşık 15.000 saçsı hücre vardır. Bu 15.000 saçsı hücre, işitme sinirini oluşturan binlerce sinir fibrili ile bağlantılıdır. Saçsı hücrelerin titreşimi saçsı hücrelerin sinir fibrillerinde elektriksel uyarılar oluşmasına neden olur. Bu uyarılar beyne taşınır ve burada ses şeklinde algılanır.

Kronik Otitis Media`nın belirti ve bulguları

 • Kulakta geçmeyen tıkanıklık veya dolgunluk,
 • Uzun süren kulak akıntısı,
 • Denge sorunlarının ortaya çıkması,
 • Yüz kaslarında zayıflama, (yüz felci)
 • Geçmeyen derin kulak ağrısı.

Kronik Otitis Media, genellikle uzun yıllardır kulak yakınmaları olan kişilerde yavaş yavaş ortaya çıkar. Ancak nadiren daha önceden kulak yakınması olmayan kişilerde birkaç ay içinde ortaya çıkabilir.


Kronik Otitis Media tedavisi
Tedavideki ilk aşama; kulak, burun ve boğazın tıbbi ve cerrahi tedavisinde uzmanlaşmış bir hekim yani Kulak Burun Boğaz Uzmanı tarafından tam bir kulak muayenesi yapılmasıdır.
Tedavi, hastalığın aşamasına göre değişir. Başlangıçta allerji ya da diğer baş ve boyun enfeksiyonların kontrolü hastalığın ilerlemesini engeller. Yine bu dönemde müzmin östaki borusu sorunu olan pek çok çocukta orta kulağa normal hava akımını sağlamak üzere kulak zarına bir havalandırma tüpü takılabilir.Fakat hastalık kulak zarı veya kemikçiklerde hasara neden olacak şekilde ilerlerse daha yoğun bir tedavi gerekir. Eğer müzmin kulak akıntısı ile kendini gösteren bir aktlif enfeksiyon varsa antibiyotikli kulak damlaları kullanılır. Bazı durumlarda ağızdan antibiyotik kullanımı ile bu tedaviyi desteklemek gerekir.
Aktif enfeksiyon kontrol altına alındıktan sonra genellikle cerrahi önerilir. Kronik otitis media cerrahi tedavisinin üç nesnel amacı vardır.

 • Hastalıklı dokuların temizlenmesi.
 • Orta kulak ve dış kulak yolunun hemen arkasında yer alan mastoid kemiğin yeniden şekillendirilmesi .
 • İşitmenin korunması veya iyileştirilmesi.

Bu amaçları sağlayan cerrahi tekniğe Timpanomastoidektomi adı verilir. KBB uzmanı önce dış kulağın arka kısmına ya da giriş kısmının çevresine bir kesi yapar.

Orta kulak boşluğuna ulaşmak amacıyla mastoid kemiğin bir kısmı alınır. Son olarak anormal dokular çıkarılır. Eğer mümkünse, kulak zarı ve kemikçiklerin yeniden yapılandırılmasına çalışılır. Fakat bazen bu yeniden yapılandırma enfekte ve hasar görmüş dokuların çıkarılması ile aynı zamanda gerçekleşemez ve işitmenin düzeltilmesi için ikinci bir ameliyat gerekebilir.

Hastalar genellikle operasyon günü taburcu olur ve ertesi gün kulak sargısı çıkarılır. iyileşmenin tamamlanması bir kaç ay sürer ve işitme değerleri iyileşme dönemi boyunca yükselme gösterir. İyileşme sonrasında da hasta KBB uzmanı tarafından en az yılda bir kontrol edilir, bazı hastalarda kulağın uygun temizliği için yılda iki ya da üç kontrol gerekebilir.

Web Tasarım & Hosting : yeşilbeyaz